Haber & Duyurular
Anasayfa / Haber & Duyurular
KDV İade Raporu Düzenleme Yetkisi Hakkında Oda Başkanı İbrahim Halil AKMAN'ın Açıklaması

Bilindiği üzere 27.02.2018 tarihinde TBMM'ne sunulan KDV ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısında önemli değişikliklerin yapılması önerilmektedir.

Ankara ve Gaziantep YMM Odaları tarafından yapılan talihsiz açıklamalarda, tasarı ile SMMM'lere KDV iade raporu düzenleme yetkisinin verilmesi eleştirilmekte ve 100 bini aşkın SMMM'ye ağır hakaretler içermektedir.

SMMM'lerin hangi konularda rapor yazacağı 3568 sayılı kanunun "Madde 2-A Muhasebecilik ve Malî Müşavirlik Mesleğinin Konusu" başlığı altında çok açık bir şekilde belirtilmiş olmasına rağmen Ankara ve Gaziantep YMM Odalarının KDV iadeleri ile ilgili sitelerinde yayımlanan yazılarında "Yeminli Mali Müşavirlik özel uzmanlık yanında yüksek ahlak ve tecrübe sahibi olmayı gerektirmektedir. Ayrıca YMM'ler kamu görevlisi sayıldığı için söz konusu kamusal hizmeti ifa etmektedirler. Kamu görevlisi niteliklerine ve ehliyetine sahip olmayan kişilere verilen yetkiler ileride telafisi güç ve imkânsız zararların doğmasına neden olacaktır." şeklindeki ifadesi SMMM'lerin yıllardır yasalardan gelen yetkilerini özel uzmanlıklarının yanında, yüksek ahlakla tecrübelerini titizlikle kullanarak düzenledikleri KDV beyannameleri ve kayıtları sayesinde YMM'lerin hazırlamış oldukları iade raporlarından elde ettikleri rantın ortadan kalkacağı düşüncesi ve endişesi ile yaptıkları bu talihsiz açıklamadan dolayı kamu yararı doğrultusunda büyük bir özveri ile işlerini yürüten SMMM'lerden Ankara ve Gaziantep YMM odalarının kamuoyu huzurunda özür dilemesini bekliyor;

Yaptıkları bu açıklamalardan dolayı şiddetle kınıyoruz.


ŞANLIURFA SMMM ODASI BAŞKANI
İBRAHİM HALİL AKMAN

4 Mart 2018, Pazar
ŞANLIURFA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI
Atatürk Bulvarı Ahmet Bahçivan İş Merkezi Kat:8 Merkez/Şanlıurfa
Telefon: 0 414 215 08 28 | E-Posta: info@sanliurfasmmmo.org.tr